Emir Nedir? Borsadaki Emir Türleri

WhiteBIT Turkey
4 min readMar 10

--

Emir türlerinin çeşitliliği, özellikle kripto alım satımlara yeni başlayanlar için göz korkutucu görünebilir. Ancak, bunların her birini anlamak, alım satımı daha verimli hale getirmeye ve stratejinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

WhiteBIT borsasında 5 tür alım satım emri bulunmaktadır; Piyasa, Limit, Stop-limit, Stop-market ve OCO (Biri Diğerini İptal Eder). Her birinin kendi avantajları ve kullanımları vardır. Her biri hakkında daha ayrıntılı olarak sizi bilgilendireceğiz.

Başlıca emir türleri

Market-emri

Market emri, bir varlığın o andaki piyasa fiyatından alınması veya satılması için verilen bir emir türüdür. Market emri oluşturarak alım satım işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz ama fiyatı kontrol edemezsiniz.

Market emri oluştururken, kullanıcı bir fiyat belirtmeden sadece almak veya satmak istediği varlıkların miktarını belirtir. Market emri, emir defterindeki o anki en iyi fiyattan anında gerçekleştirilir.

Market emrinin avantajı, alım satım işlemlerinin anında gerçekleşmesidir. Bu emir türünü kullanmanız, her bir saniyenin bile önemli olduğu, hızla değişen piyasa koşullarında işinize yarayacaktır ve kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Market emrinin dezavantajı ise alım satım yaparken fiyatı kontrol edemiyor olmanızdır. Bazen, istediğiniz fiyattan işlem yapamayabilirsiniz, özellikle hızla değişen piyasa ortamında fiyat beklenenden farklı olabilir. Ayrıca Market emri, büyük tutarda bir işlem yapmanız için uygun değildir çünkü bunun için piyasada yeterince likidite olmayabilir. Bu da para kaybetmenize yol açabilir.

Yatırımcılar, market emri oluşturmadan önce varlığın likiditesini, risklerini ve fırsatları değerlendirmelidir ve kararlarını alım satım stratejilerine uygun olarak vermelidir.

Limit-emri

Limit emri, bir işlemi yalnızca belirli veya daha uygun bir fiyattan gerçekleştirmek için bir fiyat limiti belirlemenize izin veren, ancak bunun gerçekleştirileceğini garanti etmeyen bir emir türüdür. Limit emri, emir defterinde fiyat kaymasını önlemeye yardımcı olur.

Bir yatırımcı Limit emri oluştururken, satmak istediği varlığın fiyatını ve miktarını belirtmesi gerekir. Bir satın alma limit emri, yalnızca piyasa fiyatı belirtilen seviyeye ulaştığında gerçekleştirilir. Satın alma işleminde ise, Limit emri yalnızca piyasa fiyatı belirtilen seviyeye ulaştığında gerçekleştirilir.

Limit emrinin avantajı, satış veya satın alma sırasında fiyatı kontrol edebiliyor olmanızdır ve işleminizi istediğiniz fiyattan gerçekleştirebilirsiniz. Bir limit emri, kârlı bir hedef belirlemek (Take-profit) veya olası kayıpları sınırlamak (Stop-loss) gibi bir alım satım stratejisini otomatikleştirmek için de etkili olabilir.

Ancak piyasa fiyatının belirlenen seviyeye ulaşmaması durumunda limit emri çalışmayabilir. Ayrıca, Limit emri ile işlem yapmak istiyorsanız, işleminiz hemen gerçekleşmez. Yatırımcılar, limit emri oluşturmadan önce ilgili riskleri ve fırsatları değerlendirmeli ve bunu kendi alım satım stratejilerine uygun olarak kullanmalıdır.

Stop-emri

Stop-market ve Stop-limit emirleri, Market ve Limit emirleri ile aynıdır. Tek farkı, stop fiyat oluşturma özelliğinin olması.

Stop-market

Stop-market, bir varlığın piyasa fiyatından alınması veya satılması için verilen ve fiyat stop seviyesine ulaştığında otomatik olarak uygulanan bir emir türüdür.

Durdurma seviyesi, bir yatırımcı tarafından belirlenen bir fiyat seviyesidir ve kayıp veya kâr elde etme riskini en aza indirmek için kullanılır. Fiyat stop seviyesine ulaştığında, Stop-market emri alış veya satış için piyasa emrine dönüşür.

Stop-limit

Stop-limit, Stop ve Limit emirlerinin işlevselliğini birleştiren bir varlık almak veya satmak için verilen bir emir türüdür. Yatırımcının iki seviye belirlemesine izin verir; bir durdurma seviyesi ve bir de limit seviyesi.

Stop seviyesi, Stop-market ile aynı prensibe göre ayarlanır. Bu, bir varlığın satılması veya satın alınması gereken fiyat seviyesidir. Ancak Stop-limit emri, piyasa fiyatından otomatik olarak uygulanmak yerine, stop seviyesine ulaşıldığında, belirli bir seviyede bir varlığın alınması veya satılması için bir limit emri oluşturur.

Limit seviyesi, yatırımcının bir varlığı almak veya satmak istediği fiyatı belirler. Piyasa fiyatı stop seviyesinin üzerine çıkarsa, yatırımcının belirlediği fiyattan satın almak için bir Limit emri oluşturulur. Piyasa fiyatı stop seviyesinin altına düşerse, yatırımcı tarafından belirlenen fiyattan satış yapmak için bir Limit emri oluşturulur.

OCO-emri

OCO, “biri diğerini iptal eder” anlamına gelir. Bu, bir yatırımcının aynı anda iki limit emri vermesine izin veren bir alım satım stratejisidir; Limit ve Stop-limit. Emirlerden biri gerçekleştiğinde diğeri otomatik olarak iptal edilir. Böylece yatırımcı pozisyonlarını koruyabilir ve büyük kayıplardan kaçınabilir.

Örneğin, bir yatırımcı bir varlığı satın almak veya satmak için iki limit emri verebilir. Daha yüksek fiyatlı bir emir Take-profit (Kâr Al) ve daha düşük fiyatlı başka bir emir Stop-loss. Fiyat yükselir ve Take-profit (Kâr Al) seviyesine ulaşırsa, satış emri yerine getirilecek ve alış emri otomatik olarak iptal edilecektir. Eğer fiyat düşer ve stop-loss seviyesine ulaşırsa, satış emri yerine getirilecek ve alış emri otomatik olarak iptal edilecektir.

OCO emirleri, yatırımcıların riski en aza indirirken kazançlı hedefler belirlemesine olanak tanır. Ayrıca, bir alım satım stratejisini otomatikleştirmek ve karar verme üzerindeki duygusal etkiyi azaltmak için kullanılabilirler.

OCO emirlerinin dezavantajı, piyasa fiyatının belirtilen seviyelere ulaşmaması durumunda gerçekleştirilemeyebilmesidir. Ayrıca, hızla değişen piyasa fiyatları ve yüksek oynaklık ortamında, mevcut Kar Al (Take Profit) ve Zararı Durdur (Stop-Loss) seviyelerini korumak zor olabilir.

Emir nasıl oluşturulur veya iptal edilir?

  1. WhiteBIT borsasındaki hesabınıza giriş yapın;
  2. Ekranın sol üst kısmındaki “Alım Satım” sekmesine gidin;
  3. İstediğiniz işlem çiftini ve emir türünü seçin;
  4. Varlığın fiyatını ve miktarını girin;
  5. “Satın Al” veya “Sat” seçeneğine tıklayın.

İşleminiz tamamlandı.

Aktif Emirler bölümünden bir emri iptal edebilirsiniz. Lütfen bunun yalnızca emir gerçekleşmeden önce yapılabileceğini unutmayın.

--

--

WhiteBIT Turkey

WhiteBIT is a crypto exchange platform. We guarantee security, reliability and lower fees for our users. Trade your way with us! https://whitebit.com/